Dizi Karakterleri

Edho Emine Façalı Kimdir? [Tipi’nin Ablası Emine]

Edho Emine Façalı karakterini canlandıran oyuncu kim? Tipi’nin ablası Emine Façalı karakterini canlandıran oyuncu daha önce nerede oynadı?

Eşkıya Dünyaya hükümdar olmaz beşinci sezonu ile ATV ekranlarında gelirken dizide yer alan oyunculara hemen hemen her bölümde yeni isimler ekleniyor. Lakin bu yazımızda Edho Tipi karakterinin ablası aynı zaman Edho Haşmet Façalı‘nın karısı rolüne hayat veren Emine Façalı karakterini canlandıran oyuncu ve bilgilerini açıklayacağız.

Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizinin başında itibaren yar alan önemli isimlerden biridir. Mafya dilini çok iyi bilen, kardeşi Murat’ın ne yapması gerektiğini devamlı olarak dile getiren adeta hanım ağa tiplemesi ile hayatımıza giren Emine yıllarca evlenmedi.

Edho dizisi Emine Façalı (Sevil Akı Saner) Resmi
Edho dizisi Emine Façalı (Sevil Akı Saner)

Emine gençlik aşkı olan Fikret ile arasında ki aşkı öğrenen Tipi’in korkusunda dolayı Fikret’in Tipi tarafında kovulmasında sonra Emine de kimse ile evlenmemiştir. Aradan geçen yıllardan sonra Fikret çok daha güçlü olarak Murat’ın karşısına çıkar. Hatta masaya üyesi bile olur.

Yaşanan olayların geride bırakılmasını isteyen Edho Hızır Çakırbeyli Tipi’yi sakinleştirince Fikret ile Emine evlenir. İkilinin mutluluğu çok sürmez. tipi Murat’ı öldürmeye gelenler Fikret’i öldürünce Emine yine dul kalır.

Aradan geçenlerden sonra Ankaralı Façalı ailesi masa üyesi olunca Façalı Haşmet’in gözü Tipi Murat’ın ablasında başkasını görmez. Durumu önce Hızır Çakırbeyli’ne anlatır. Sonrasında usulünce istenir . Façalı Haşmet ile Emine evlenir. Kısaca Edho dizisi  Emine Façalı karakteri bu hikaye çerçevesinde karşımıza çıkmıştır.

Edho Emine Façalı Kimdir (Haşmet’in Eşi)

Eşkıya Dünyaya Hükümdar olmaz Emine Façalı karakterini canlandıran oyuncunun gerçek adı Sevil Akı Saner’dir. En son 2015 yılında Nadide Hayat dizisinde rol almıştır.

Edho Emine Façalı (Tipinin ablası)
Edho Emine Façalı (Tipinin ablası) Resmi

2015 yılında Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz kadrosuna katıldıktan sonra burada ki Emine Façalı karakterini 6 yıldır devam ettirdiği için başka bir projede yer almamıştır.

Sevil Akı Saner Kimdir

9 Eylül 1971’de Erzurum’da dünyaya gelmiştir. Şu an 50 yaşında olan usta oyuncu çocukluk dönemini İzmit de geçirmiştir. Trakya Üniversitesi İşletme Bölümü’nü tamamlamıştır. Ancak üniversite de tanıştığı tiyatro ile ilgilenmeye, kariyerini bu yönde geliştirmeye karar verdikten sonra 1991 yılında Müjdat Gezen Sanat Merkezi Tiyatro Bölümünü kazanmıştır.

1997 – 1998 sezonunda İstanbul Devlet Tiyatrosun da “Kadı” Müzikalinde rol almıştır. Sonrasında Akbank Çocuk Tiyatrosu’nda da görev yapmıştır. 2000’li yıllarda İstanbul Şehir Tiyatrosunda görev yapmıştır.

Sevil Akı Saner (Edho Emine)

  • Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz-2015
  • Nadide Hayat – 2015
  • Keşanlı Ali Destanı-2012
  • Tatlı Hayat-2001
  • Gurbetçiler
  • Benim Annem Bir Melek
  • Hacı
  • Utanmaz Adam (1998 – Suzan hemşire)

Sevil Akı Saner Edho emine Façalı karakterini bu sezon sonunda kadar devam ettirecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu