Dizi Haberleri

Sadakatsiz Ali’nin Hastalığı Ne? Ali Neden Hırsız Oldu?

Sadakatsiz Ali’nin Hastalığı ne, hastalığının adı ne, Ali neden sürekli bir şeyler çalıyor soruları seyircinin merak ettikleri arasında yerini aldı. İşte Sadakatsiz Ali’nin Hastalığı hakkında detaylar!

Çarşamba gününün sevilen dizisi Sadakatsiz dizisinde Ali geçtiğimiz bölümde arkadaşlarının kalemlerini, saatini çalmıştı.sadakatsiz alinin hastaligi resmi 2

Demir bu çalınma olayını Ali’nin yanında açınca Ali telaşla oradan uzaklaşmıştı. Cebindeki kalemi çöpe atarken onu fark eden Seren sorsa da Ali yalanlamıştı onu. sadakatsiz alinin hastaligi resmi 3

Ali’nin bilekliği alması da bu duruma tuz biber oldu. Gönül kızı Derin’e bu durumu lehine çevirip Ali’ye arkadaş gibi yaklaşması için bunun bir fırsat olduğunu dile getirmişti. Peki Ali neden bu şekilde davranıyor? İşte yanıtı!

Sadakatsiz Ali Neden Çalıyor? Ali’nin Psikolojik Rahatsızlığı

Ali, anne ve babasının ayrılmasının ardından istemeyerek de olsa her şeyi çalmaya başladı. Hastalık hakkında detaylara geçelim.

Kleptomani, gerçekte gerek duyulmayan maddeleri çalma dürtüsü olarak tanımlanıyor.
Tipik hırsızların aksine, kleptomanlar kişisel kazanç elde etmek, cesaretlerini sınamak, intikam almak, dikkat çekmek veya isyankâr olmak için çalmazlar. Aksine, çalma dürtüleri o kadar kuvvetlidir ki, bu duruma engel olamazlar. Çalma atakları genellikle kendiliğinden, planlamadan ve başka bir kişiden yardım almadan gerçekleşir.

Psikolojik olarak çalma eyleminin rahatlatıcı özelliği bulunduğundan dolayı antidepresan etkisi göstermektedir. Hastalığının temelinde çocukluk döneminde başlayan aileden yeterli sevgi ve ilgiyi görmeme hissi ve fiziksel zarar yatmaktadır.
Bu olumsuz etkilerin sonucunda birey aileye veya çevreye karşı duyduğu öfkeyi dışa yansıtabilir. Ayrıca bu hastalığa sahip bireylerin hem kendilerinde hem de ailelerinde yeme bozukluğu, bipolar bozukluk, kaygı bozukluğu gibi davranış bozuklukları da görülmektedir.

Psikoanalitik ve psikodinamik psikoterapiler uzun yıllar kleptomani tedavi yöntemleri arasında yer almıştır. Temel amaç hastanın bilinçdışına ulaşıp davranışları ile ilgili motivasyonları anlamak ve bu davranışları sistemli konuşma yöntemleri ile değiştirmek olmuştur. Psikoterapötik uygulamaların kleptomanideki kullanımı süresince bilişsel davranışsal yöntemler psikodinamik uygulamaların yerine geçmiştir. Sonuçta hem bilişsel davranışçı terapiler veya ayrı ayrı bilişsel ve davranışsal yaklaşımlar kleptomani tedavisinde ümit verici sonuçlar ortaya koymaktadır.

Bu denli önemli bir psikolojik rahatsızlık nedeniyle Ali zor günler geçirirken en büyük desteği yine annesi Asya verecektir. Volkan ise Ali’nin bu halinin sebebi olarak Asya’yı görmeye devam edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu